Saturday October 6th and
Sunday October 7th, 2018

4 Indoor UKC Agility Trials
Judge: Georgene Knight #7146

Backup Joseph Reese #5598

Trial Secretary: Karen Dodd - baumdodd@gmail.com 

Trial Chairperson: Kallie Bontrager - yukondice@yahoo.com 

Saturday December 8th and
Sunday September 9th, 2018
4 Indoor UKC Agility Trials
Judges:
Saturday Kim Smith #6318
Sunday Joseph Reese #5598


Trial Secretary: Lora Barlow  hummingbirdindy@yahoo.com    Trial Chairperson: Sheila Grimm sgrimm63@gmail.com


Saturday March 9th and
Sunday March 10th, 2019

4 Indoor UKC Agility Trials

Judges:
Saturday and Sunday: Dana Conley #7238
Trial 1 and Trial 2

Trial Secretary: Karen Dodd  baumdodd@gmail.com
Trial Chairperson: Connie Jankowski  cjcjankowski3@gmail.com

Saturday May 18th and
Sunday May 19th, 2019

4 Indoor UKC Agility Trials

Judges:
Saturday and Sunday: Katrina Junis #7060
Trial 1 and Trial 2

Trial Secretary: Sheila Grimm Sgrimm63@gmail.com
Trial Chairperson: Kim Smith - sheltie@csinet.net



2018 Sunday Matches Obedience and Rally: Mar 18, April 15, June 3, July 29, Aug 12, Sept 16

Saturday November 3rd 

WCRL Sanctioned Trial

Intro, 1, 2, 3, Veterans, FEO

Judges:

Trials #1 and #2 - Linda Wolf

Trial #3 - Darlaine Torgesen

Trial Committee:

Lora Barlo  hummingbirdindy@yahoo.com

Karen Dodd  baumdodd@gmail.com


Friday November 9th, Saturday the 10th          and Sunday the 11th 2018
4 MULTI-BREED Conformation Shows 
2 Rally Trials

Judges:
Rally Friday:
Trial 1 & 2 – Deb Beean #6461
Limit of 60 total

Conformation Saturday:
Show 1 – Stan Matsumoto #7048 
Show 2 – Deb Beean #6461
Conformation Sunday:
Show 1 – Karen Cattin #6560
Show 2 – Pam Moore #6570

Conformation and Rally Secretary: 
Kim Smith  sheltie@csinet.net  219-608-8719 
Show Chairman:
Danette Clayton  kdclayton@csinet.net  219-363-2781


December 15th and 16th, 2018
4 MULTI-BREED Obedience Trials and Rally Trials

Saturday and Sunday

Judges:

Rally T1 & T2 Patti McKnight
Obed T 1 & T2 Deb Beean
Backup Judge Darlaine Torgesen


Obedience and Rally Trial Secretary: 
Amber Thomas araethomas@outlook.com 219-393-0201
  

Trial Chairperson:                                               

Kim Smith  sheltie@csinet.net  219-608-8719 


Saturday and Sunday 
March 30th and 31st 2019

4 Indoor Rally and Obedience Trials 
Judges:


Saturday and Sunday Rally:

Trials 1 & 2  – Arlene King
Saturday and Sunday Obedience:

Trials 1 & 2 – Ray Czubek
              

Trial Secretary: Amber Thomas  araethomas@outlook.com
Trial Chairperson: Connie Jankowski  cjcjankowski3@gmail.com


Friday, Saturday and Sunday 
May 3rd, 4th and 5th 2019

2 Indoor Rally Trials Friday ONLY
Limit 60 entries
Judge: Darlaine Torgesen #6916

2 Conformation Shows Saturday and Sunday
Judges:
Saturday: Show 1 – Lori Sargent #6992
                 Show 2 – Marian Campbell #6672
Sunday: Show 1 – Polly Dake-Jones #6499 No American Eskimo
              Show 2 – Julie Hatlas-Pepper #6548
​​
Trial Secretary:
Kim Smith  sheltie@csinet.net  219-608-8719
Trial Chairperson:
Danette Clayton  kdclayton@csinet.net  ​219-363-2781

AGILITY TRIALS

CONFORMATION AND OBEDIENCE

TRAIL CREEK DOG TRAINING CLUB